Τετάρτη, 02 Απριλίου 2014 06:48

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ                                                                   Πρέβεζα 31-3-2014

ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ-ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ-                                         Αρ. Πρωτ.

Tμήμα……..Οικονομικό

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΕΙΓΟΝ

ΠΡΟΣ   ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ

Πληρ………:   Δρόσου Χρ.

Tαχ. Δ/νση ..: Σελεύκειας 2

481 00, Πρέβεζα

ΘΕΜΑ: Πρόσκληση ενδιαφέροντος συλλογής προσφορών για κατάθεση τεχνικών και οικονομικών προσφορών για την προμήθεια «ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΩΝ ΕΙΔΩΝ ΑΠΟ ΧΑΡΤΙ (ΧΑΡΤΟΒΑΜΒΑΚΑΣ)

ΣΧΕΤ.Η αριθμ. Πρωτ.354-28/3/14 απόφαση Διοικητή για την έγκριση προμήθειας ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΩΝ ΕΙΔΩΝ ΑΠΟ ΧΑΡΤΙ (ΧΑΡΤΟΒΑΜΒΑΚΑΣ με την διαδικασία συλλογής προσφορών.

Παρακαλούμε όπως μας αποστείλετε τεχνική και οικονομική προσφορά σε κλειστό φάκελο έως 04/04/2014 ημέρα ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ λόγω του κατεπείγοντος για τα κάτωθι είδη για την κάλυψη των αναγκών του Νοσοκομείου συνολικού προϋπολογισμού 4.000,00€ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ. Οι τιμές για τα προσφερόμενα είδη θα είναι κατώτερες ή ίσες του Παρατηρητηρίου Τιμών που τηρείται από την Επιτροπή Προμηθειών (www.epromy.gr) (όπου υπάρχουν) και θα αναγράφεται και ο αντίστοιχος κωδικός:

Να αναφερθεί εάν τα ζητούμενα είδη είναι άμεσα διαθέσιμα.

ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΩΝ ΕΙΔΩΝ ΑΠΟ ΧΑΡΤΙ (ΧΑΡΤΟΒΑΜΒΑΚΑΣ)

Οι προδιαγραφές αυτές καλύπτουν την προμήθεια χαρτοβάμβακα σε μορφή φύλλων για τις ανάγκες των Νοσοκομείων.

1.

Χαρτοβάμβακα σε ρολό επαγγελματικό

70τεμ. Των 5 κιλών

1.

Χαρτοβάμβακα σε πακέτο 5 κιλών

2.500 κιλά

Β. ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ – ΦΥΣΙΚΟΧΗΜΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

1. 1.Μορφή

Ο χαρτοβάμβακας θα είναι λευκός με απαλή υφή, άριστης ποιότητας, καθαρός, υπεραπορροφητικός, πολύ μαλακός, δίφυλλος πυκνοπλεγμένος , συσκευασμένος κατάλληλα ώστε να διασφαλίζεται η ασφαλής μεταφορά και κατάλληλος για νοσοκομειακή χρήση. Τα φύλλα του χαρτοβάμβακα θα πρέπει να είναι ομοιόμορφα χωρίς τοπικά αραιώματα και σκισίματα.

1. 2.Βάρος

Το βάρος του χαρτοβάμβακα θα πρέπει να είναι δεκαοχτώ γραμμάρια ανά τετραγωνικό μέτρο (18 g/m2), με ανοχή ± 5% (ISO 536).

1. 3.Σύσταση

Ο χαρτοβάμβακας θα πρέπει να αποτελείται από 100% χημικό πολτό (ISO 9184).

1. 4.Αντοχή σε εφελκυσμό

Ο χαρτοβάμβακας πρέπει να παρουσιάζει αντοχή σε εφελκυσμό με τις εξής τιμές:

Κατά την έννοια του μήκους, 150 γραμμάρια κατ’ ελάχιστο, σε ταινία πλάτους 1,5 εκατοστών (cm).

Κατά την έννοια του πλάτους, 70 γραμμάρια κατ’ ελάχιστο, σε ταινία πλάτους 1,5 εκατοστών (cm).

1. 5.Απορροφητικότητα

Προσδιοριζόμενη κατά TAPPI T432, η απορροφητικότητα μίας σταγόνας νερού όγκου 0,01ml να έχει μέγιστο χρόνο απορρόφησης 25 δευτερόλεπτα (max 25s).

1. 6.Τέφρα

Ο χαρτοβάμβακας πρέπει να παρουσιάζει μέγιστη τιμή τέφρας ένα τοις εκατό (max 1%, ISO 2144).

Γ. ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ

Ο χαρτοβάμβακας θα παραδίδεται σε φύλλα διαστάσεων 60 x 40 εκατοστών (cm), τοποθετημένα σε πακέτα των πέντε κιλών (5kg) ανά πακέτο.

Τα πακέτα θα είναι συσκευασμένα σε απαραβίαστη πλαστική συσκευασία, η οποία θα προστατεύεται από τις καταπονήσεις με τη βοήθεια ενός σκληρού χάρτινου κουτιού ή χαρτοκιβωτίου. Ο τρόπος συσκευασίας θα δηλώνεται στην τεχνική προσφορά από τους συμμετέχοντες.

Τα υλικά συσκευασίας δεν πρέπει να επηρεάζουν το περιεχόμενο και πρέπει να παρέχουν προστασία από την υγρασία και τη ρύπανση και να αντέχουν στη μεταφορά.

Επίσης στην εσωτερική και εξωτερική συσκευασία πρέπει να αναγράφονται τα εξής στοιχεία:

1. 1.τα στοιχεία του εργοστασίου παραγωγής (επωνυμία, τόπος)
  2. 2.Το είδος του περιεχομένου και η σύσταση (χημικός πολτός 100%)
  3. 3.Οι διαστάσεις των φύλλων
  4. 4.Το καθαρό βάρος
  5. 5.Ο αριθμός της σύμβασης και η ένδειξη ΚΡΑΤΙΚΟ ΕΙΔΟΣ με ανεξίτηλη κόκκινη μελάνη.

Δ. ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ – ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Οι προμηθευτές με την προσφορά τους θα πρέπει:

1. 1.Να δηλώνουν το εργοστάσιο κατασκευής του χαρτοβάμβακα (ρολών χάρτου), το εργοστάσιο κοπής και συσκευασίας και τον τόπο εγκατάστασής τους.
  2. 2.Να καταθέσουν ως δείγμα δύο αυτοτελείς συσκευασίες (δείγμα – αντίδειγμα) βάρους 5 κιλών (5 kg), το οποίο κατά την αξιολόγηση θα εξεταστεί από το Γενικό Χημείο του Κράτους για τη συμφωνία των χαρακτηριστικών του με τις τεχνικές προδιαγραφές.

Ε. ΕΛΕΓΧΟΙ

Από τη Επιτροπή Παραλαβής διενεργείται μακροσκοπικός έλεγχος και λαμβάνονται δείγματα εις διπλούν, τα οποία αποστέλλονται στο Γενικό Χημείο του Κράτους για τον έλεγχο των φυσικοχημικών χαρακτηριστικών, σύμφωνα με τις τεχνικές προδιαγραφές.

Τα έξοδα ελέγχου και τα δείγματα βαρύνουν τον προμηθευτή.

Ο ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ

ΑΥΔΙΚΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ