Παρασκευή, 17 Μαϊος 2013 05:04

9. ΨΥΓΕΙΟ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΑΣΚΩΝ ΑΙΜΑΤΟΣ

Γράφτηκε από τον

ΨΥΓΕΙΟ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΑΣΚΩΝ ΑΙΜΑΤΟΣ (ΤΕΜ. 2)

1.Εξωτερικό από χάλυβα με κατάλληλη βαφή.
    2.Εσωτερικό από ανοξείδωτο χάλυβα στο κάτω μέρος του οποίου σχηματίζεται λεκάνη συλλογής υγρών (αίματος αν σπάσει κάποιος ασκός).
    3.Μόνωση κατάλληλη ώστε να εξασφαλίζει την καλύτερη δυνατή απομόνωση του θαλάμου ψύξης με το περιβάλλον.
    4.Πόρτα (να διαθέτει μόνο μία πόρτα) γυάλινη με διπλό ή τριπλό τζάμι ώστε να επιτυγχάνει την καλύτερη εσωτερική θέαση. Η πόρτα να διαθέτει κλειδαριά.
    5.Τέσσερα ή περισσότερα ράφια – συρτάρια διάτρητα ώστε να κυκλοφορεί ο αέρας αντίστοιχα με τις εσωτερικές πόρτες.
    6.Βεβιασμένη κυκλοφορία αέρα για ισοκατανομή της θερμοκρασίας ώστε πάνω με κάτω να μην υπερβαίνει τους 1oC ανάλογα τη ρύθμιση.
    7.Χωρητικότητα τέτοια ώστε να χωρούν περίπου 200 ασκοί.
    8.Φωτισμός στο εσωτερικό του ψυγείου.
    9.Θερμοκρασία από 0oC έως +10oC.
    10.Οθόνη LCD 3’’ όπου θα απεικονίζονται η ρύθμιση θερμοκρασίας, το πάνω και κάτω όριο, καθώς επίσης και η θερμοκρασία του θαλάμου των ασκών.
    11.Πληκτρολόγιο με πλήκτρα επαφής για τις ρυθμίσεις καθώς και πλήκτρο test για έλεγχο της καλής λειτουργίας και πλήκτρο σίγασης συναγερμών.
    12.Οπτικοακουστικό σύστημα συναγερμών για εκτός ορίων θερμοκρασία , για παρατεταμένο άνοιγμα της πόρτας, για χαλασμένο συμπιεστή, για έλλειψη τροφοδοσίας.
    13.Για τους παραπάνω λόγους το ψυγείο συντήρησης ασκών αίματος πρέπει να λέγχεται από μικροεπεξεργαστή και επίσης να έχει δυνατότητες για remote alarm και phone alarm.
    14.Να υποστηρίζεται από επαναφορτιζόμενη μπαταρία (θα κτιμηθεί η πιο μεγάλη διάρκεια λειτουργίας με μπαταρία).
    15.Συμπιεστή για το σύστημα ψύξης με αέριο κατάλληλο και φιλικό προς το περιβάλλον. Θα εκτιμηθεί η χαμηλότερη στάθμη θορύβου που δεν πρέπει να ξεπερνά τα 55db (ποινή αποκλεισμού).
    16.Ηλεκτρικό καταγραφικό ανεξάρτητο των παραπάνω για εβδομαδιαίας καταγραφής με όσο το δυνατό λιγότερη επίβλεψη.
    17.Να λειτουργεί με παροχή 220V / 50Hz.
    18.Να διαθέτει 4 ρόδες βαρέως τύπου έτσι ώστε να μπορεί να μετακινηθεί εντός του χώρου που θα τοποθετηθεί τουλάχιστον οι δύο από αυτές να φέρουν φρένο.
    19.Να είναι κατασκευασμένο από κατάλληλο για Ιατρική χρήση υλικό , τόσο αναφορικά με την αντοχή του αλλά και τον καθαρισμό και την μόνωση και αντοχή του σε συνεχή Νοσοκομειακή χρήση.
    20.Να είναι ( εγγράφως) πιστοποιημένο τόσο για Ιατρική Νοσοκομειακή χρήση, όσο και για λειτουργία στις Ελληνικές κλιματολογικές συνθήκες.
    21.Να έχει εσωτερική αντιβακτηριδιακή επιφάνεια.
    22.Να διαθέτει σήμανση CE.
    23.Να συνοδεύεται με ποσότητα καταγραφικού χαρτιού για πλήρη 12μηνη λειτουργία.
    24.Να συνοδεύεται με εγγύηση τουλάχιστον 2 ετών και εγχειρίδιο χρήσης στα Ελληνικά.

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΣ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ: 10.000 €